blog_2
Strona Główna / Blog – Księgowość Medyczna / Przelewy do urzędu skarbowego: o czym pamiętać, by nie nastręczały trudności?

Posiadanie działalności gospodarczej wiąże się również z samodzielnym regulowaniem zobowiązań podatkowych. Przelew do urzędu skarbowego różni się od tych wykonywanych na co dzień, jednak nie jest to bardzo skomplikowana operacja finansowa. Oto kilka tips & tricks, dzięki którym czynność ta stanie się i prostsza, i mniej stresująca.

Prawdę mówiąc, zapłata podatków za pomocą przelewu do urzędu skarbowego wiąże się z przestrzeganiem trzech zasad:

  1. Płatności, które wynikają z zobowiązania podatkowego, należy przekazywać na indywidualnie przypisany do podatnika rachunek.
  2. Trzeba również mieć na uwadze, by przelew realizować w określonym terminie.
  3. Kwota, która zostaje przekazana takiej jednostce administracyjnej, musi być prawidłowa.

Wydaje się, że trzy poruszone kwestie nie wymagają dodatkowego komentarza i są w pełni jasne. W praktyce bowiem bywa odwrotnie: podatnikom zdarza się najczęściej popełniać błędy właśnie w ramach przytoczonych zagadnień. Warto pamiętać jeszcze o tym, że nieterminowe bądź błędnie zrealizowanie płatności będzie się wiązać z naliczeniem odsetek za zaległości podatkowe. Z całą pewnością nie polecamy natomiast przeciągającej się zapłaty podatku. Może to bowiem skutkować nawet pociągnięciem do odpowiedzialności karno-skarbowej.

Czym są indywidualne rachunki podatkowe? Od 1 stycznia 2020 roku każdy podatnik posiada swój unikalny IRP. Podatnik realizując przelew, nie musi podawać numeru rachunku bankowego odpowiedniego dla danego urzędu skarbowego. Wprowadzenie takiego ułatwienia pozwoliło zminimalizować ilość pomyłek związanych z dokonywaniem płatności do niewłaściwego organu.

Gdzie można sprawdzić indywidualny rachunek podatkowy? Wystarczy odwiedzić stronę: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego. Wpisanie swojego numeru PESEL bądź NIP pozwoli na uzyskanie informacji umożliwiającej zapłatę podatków PIT, VAT i CIT.

Przelewy do urzędu skarbowego: o czym pamiętać, by nie nastręczały trudności?

Autor
Sylwia Kuc