blog_3
Strona Główna / Blog – Księgowość Medyczna / Poznaj kilka zalet kontraktu lekarskiego!

Personel medyczny może być zatrudniony na podstawie stosunku pracy bądź stosunku cywilnoprawnego. Umowy kontraktowe to jeden z rodzajów współpracy między lekarzem a placówką medyczną, który opiera się na prowadzeniu przez medyka zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Umowa kontraktu medycznego jest kontraktem B2B, które to pojęcie jest powszechnie używane w innych branżach. Charakterystyczną różnicą pomiędzy umową kontraktową a klasyczną umową o pracę jest fakt, że w omawianym przypadku lekarz nie jest pracownikiem szpitala czy innej placówki medycznej w literalnym jego brzmieniu, a jedynie osobą, która wykonuje usługi zamówione przez szpital.

Takie rozwiązanie niesie wiele zalet, jak chociażby tę, że w wielu przypadkach wynagrodzenie na umowie kontraktowej jest wyższe niż to w umowie o pracę. Do lekarza zatrudnianego na kontrakcie nie mają zastosowania często archaiczne stawki przewidziane w regulaminie wynagradzania, o czym pisaliśmy w oddzielnym artykule. Podmioty lecznicze przez wymierną oszczędność, która wynika z braku konieczności opłacania świadczeń socjalnych czy składek ZUS, znacznie chętniej proponują korzystniejsze warunki wynagrodzenia.

Kolejną niekwestionowaną zaletą tego rodzaju zatrudnienia jest równorzędność stron. Stronami umowy B2B są dwa samodzielne, indywidualne i niezależne podmioty, które zgodnie z art. 3531 kodeksu cywilnego mogą swobodnie kształtować warunki umowy. Zatem praktycznie każdy aspekt może być dowolnie ustalany przez strony kontraktu. Byleby treść oraz cel nie przeciwstawiały się właściwości stosunku umownego, ustawie ani zasadom życia społecznego.

Warto wspomnieć, że w przypadku umowy kontraktowej lekarz wykonuje jedynie usługi zlecone przez placówkę medyczną, nie jest więc podporządkowany pracodawcy w takim zakresie, w jakim dzieje się to w przypadku umowy o pracę. W konsekwencji nie musi wykonywać poleceń, nie pracuje pod czyimś kierownictwem, nie ma podległości służbowej: medyk samodzielnie decyduje o sposobie wykonywania powierzonych mu zadań, ustaleniu czasu, a nawet, może powierzyć wykonywanie pracy osobie trzeciej.

Zatrudnienie w formule B2B cechuje się więc sporą elastycznością i możliwością dopasowania zasad zatrudnienia do szybko zmieniającej się sytuacji w gospodarce i na rynku pracy. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość ukształtowania umowy w taki sposób, aby lekarz miał możliwość zatrudnienia w kilku placówkach, lepszego zarządzania czasem pracy i. co za tym idzie, zwiększenia dochodów, aby stanowiły godziwą rekompensatę za wykonywaną pracę.

Wyżej wymienione, a także inne cechy kontraktu medycznego powodują, że zatrudnienie na kontrakcie jest coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia przez lekarzy.

3-1

Autor
Paweł Stachwiuk