Medycyna estetyczna jest jednym z wielu działów medycyny. Zgodnie z definicją wykreowaną przez Naczelną Radę Lekarską stanowi ona zespół świadczeń zdrowotnych wiążący się z ingerencją w tkanki ludzkie, wykonywana jest przez lekarzy i lekarzy dentystów, a także służy przywracaniu lub poprawie fizycznego i psychicznego samopoczucia oraz społecznego funkcjonowania pacjenta poprzez zmianę jego wyglądu.
Art. 43 ust. 1 ustawy VAT, stanowi, że z podatku od towarów i usług zwalnia się:
- usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze (pkt. 18),
- usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną (pkt. 18a),
- usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położonej, medycznych oraz psychologa (pkt. 19).
Rozważając kwestię zwolnienia od VAT usług medycyny estetycznej, należy analizować cel takich zabiegów, ponieważ to on decyduje o tym, czy zastosujemy zwolnienie.
Zwolnienie usług medycyny estetycznej z podatku od towarów i usług jest uwarunkowane głównym celem ich wykonywania. Jeżeli usługi te służą profilaktyce, przywróceniu i poprawie zdrowia, a także wynikają z zaleceń lekarza, to możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia.
Stanowisko to potwierdza Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 26 maja 2021 r. (I KK 23/21), gdzie zabieg polegający na powiększeniu piersi został sklasyfikowany jako działanie medyczne, którego podłożem były kwestie zdrowotne, a nie tylko estetyczne.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 grudnia 2012 r. (I FSK 259/12) opowiedział się za tym, że operacje plastyczne, które mają charakter rekonstrukcyjny, są zwolnione z podatku od towarów i usług: „Zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej są zwolnione z VAT nie tylko wtedy, gdy są związane z przebytą chorobą bądź urazem, lecz również wtedy, gdy mają profilaktyczny charakter i służą zachowaniu zdrowia pacjenta”.
Jeżeli zatem celem usług medycyny estetycznej nie jest leczenie pacjentów wymagających zabiegów w związku z ich chorobą, urazem lub wrodzoną niepełnosprawnością, a jedynie poprawa wyglądu albo samopoczucia pacjenta, to w takim przypadku niemożliwe będzie zastosowanie zwolnienia z VAT.
Autor
Wojciech Kownacki