blog_v3_10_05_2022
Strona Główna / Blog – Księgowość Medyczna / Kredyt gotówkowy czy leasing/pożyczka medyczna?

Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego leasing lub pożyczka medyczna jest lepszą opcją finansowania sprzętu w branży medycznej, kosmetycznej czy weterynarii niż kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy (na dowolny cel) oczywiście może być źródłem finansowania sprzętu medycznego i kosmetycznego. Bank w tym przypadku analizuje zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu na podstawie przedłożonych dokumentów firmy. Analiza ryzyka transakcji nie bierze pod uwagę rodzaju finansowanego sprzętu, jak to ma miejsce w przypadku leasingu czy pożyczki medycznej.

Finansowany sprzęt nie stanowi zabezpieczenia tego kredytu. Jego właścicielem jest klient (nie bank), ubezpieczenie pozostaje w gestii klienta (oczywiście w przypadku kradzieży sprzętu raty kredytu muszą być nadal pokrywane), który spłaca kapitał i odsetki oraz amortyzuje zakupiony sprzęt. Ten produkt jest zbliżony do pożyczki medycznej, natomiast podstawową jego różnicą jest cena.

Pożyczka medyczna czy leasing, w przypadku których finansujący zabezpiecza się na urządzeniu, są znacznie tańsze niż kredyt niezabezpieczony. Sam proces organizacji finansowania jest znacznie łatwiejszy i szybszy.

Jeśli chodzi o kwestie kosztowo-podatkowe, kredyt gotówkowy jest równy pożyczce medycznej.

Wybór źródła finansowania zależy od celu, który dana firma chce osiągnąć, a także od tego, czy dany klient jest podatnikiem podatku VAT, czy też nie. Z mojego 20-letniego doświadczenia na rynku usług finansowych wynika, że firmy z branży medycznej i kosmetycznej najczęściej wybierają pożyczkę medyczną. Nie należy się tutaj sugerować nazwą tego produktu, ponieważ jest on stosowany dla danej grupy urządzeń medycznych, kosmetycznych i pokrewnych, a nie wyłącznie dla lekarzy.

by Paulina Dubert

Autor
Agnieszka Żurek