blog_v2_10_05_2022
Strona Główna / Blog – Księgowość Medyczna / Jaką podstawę prawną należy wpisać na fakturze za usługi medyczne?

Należy pamiętać, że nie wszystkie usługi medyczne korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Zwolnienie z VAT ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Aby usługa medyczna korzystała ze zwolnienia, muszą zostać zachowane dwa warunki łącznie.

Świadczona usługa musi mieć cel medyczny, czyli powinna służyć:

    • profilaktyce,
    • zachowaniu,
    • ratowaniu,
    • przywróceniu,
    • poprawie zdrowia.

Świadczona usługa musi być wykonana przez określony podmiot.

1) art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

2) art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, tj.  usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich zakładów leczniczych, w których wykonywana jest działalność lecznicza.

3) art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, tj. usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

  • lekarza i lekarza dentysty,
  • pielęgniarki i położnej,
  • medycznych, o których mowa w 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 marca 2011 roku o działalności leczniczej (Dz.U. z 2016 r. poz. 1638, 1948 i 2260),
  • psychologa.

Ścieżka stosowania wysokości podatku VAT do odpowiednich usług, określenie usług jako świadczeń o charakterze medycznym.

Ryzyko podatkowe

Usługi w zakresie opieki medycznej, które nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie są objęte zwolnieniem od podatku, a w konsekwencji są opodatkowane VAT według stawki podstawowej 23%.

W konsekwencji stosowanie tego zwolnienia do usług, które nie spełniają celu medycznego,  wiąże się czasem ze zwiększonym ryzykiem podatkowym.

Jaką podstawę prawną należy wpisać na fakturze za usługi medyczne?

Autor
Sylwia Kuc