Faktura to podstawowy dokument, który potwierdza zaistnienie zdarzenia gospodarczego. W przypadku specjalistów branży medycznej faktura jest potwierdzeniem wykonania usługi medycznej.
Faktura: definicja i formy jej realizacji
Definicja faktury została zawarta w art. 2 pkt 31 ust. o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym pismem – faktura to „(…) dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie”.
Od 01.01.2022 r. dopuszczalne są poniższe formy udokumentowania transakcji w obrocie gospodarczym:
- papierowa,
- elektroniczna,
- ustrukturyzowana.
Faktury elektroniczne są traktowane w ten sam sposób co papierowe. Należy jednak pamiętać, że aby wystawić fakturę elektroniczną, potrzebujemy akceptacji naszego odbiorcy. Taka forma wystawiania dokumentów cieszy się coraz większą popularnością ze względu na wygodę i oszczędność czasu.
Faktury ustrukturyzowane to nowy typ faktur, który od 1 stycznia 2022 r. występuje razem z fakturami papierowymi i elektronicznymi w obrocie gospodarczym. Na ten moment wystawiane faktur ustrukturyzowanych ma charakter fakultatywny. Każda faktura ustrukturyzowana jest wprowadzona do cyfrowej platformy, która umożliwia wystawienie i odbieranie faktur elektronicznych, czyli Krajowego Systemu e-Faktur. To podatnik dodaje każdą fakturę do systemu. Robi to według jednego wzorca i otrzymuje numer identyfikujący.
Odpowiedzialność za wystawienie faktury
Osoba odpowiedzialna za wystawianie faktur zobowiązana jest do wykonywania tych działań na podstawie obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 62 § 1 Kodeksu karnego skarbowego kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych W wypadku sprawy mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego powyżej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.
Obowiązujące przepisy:
- Ustawa o podatku od towarów i usług: rozdział XI. Dokumentacja zawiera podstawowe informacje dotyczące faktur.
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur określa przypadki, kiedy faktura może zawierać mniej elementów, niż jest przewidzianych w ustawie o VAT punkt wyżej.
Kto musi wystawić fakturę?
Ustawodawca w art. 106b ust. 1 o VAT wskazał, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
- Sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 ust., dokonywane na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
- Wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a.
- Wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1/
- Otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:
-
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5, pkt 4,
- dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.
Podatnicy, którzy świadczą usługi w zakresie opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia – świadczone w ramach wykonywania zawodów m.in. lekarza i lekarza dentysty – są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1, pkt 19 ust. o VAT. Należy tu zwrócić uwagę, że o zwolnieniu z podatku decyduje cel usługi medycznej. Na tej podstawie podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej z VAT na podstawie m.in. art. 43 ust. 1 o VAT. Jeżeli natomiast nabywca usługi zgłosi w terminie 3 miesięcy – licząc do końca miesiąca, w którym wykonano usługę medyczną bądź otrzymano całość lub część zapłaty – żądanie otrzymania faktury, podatnik musi wystawić fakturę. W przypadku otrzymania żądania otrzymania faktury od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zobowiązany będzie do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż.
Jakie elementy musi zawierać faktura za wykonanie usług medycznych?
Składowe, które powinna zawierać faktura, określają przepisy art. 106e ust. 1 o VAT.
Jednak w przypadku usług medycznych zwolnionych z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ust. faktura powinna zawierać:
- datę wystawienia,
- numer kolejny,
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- kwotę należności ogółem,
- wskazanie przepisu ustawy, zgodnie z którą podatnik stosuje zwolnienie od podatku.
Jeżeli przepis wymaga umieszczenia danego elementu, to trzeba go bezwzględnie umieścić na fakturze. Przepisy nie zabraniają implementowania dodatkowych elementów, takich jak np. termin płatności, numer rachunku bankowego, dane płatnika czy logo sprzedającego.
Termin wystawiania faktury
W przypadku usług medycznych zwolnionych z podatku od towaru i usług na podstawie art. 43 ust. 1 fakturę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca po miesiącu, w którym zostało zgłoszone żądanie wystawienia faktury.
Faktury wystawiamy w dwóch egzemplarzach – jeden otrzymuje nabywca, a drugi pozostaje u podatnika dokonującego sprzedaży.
Wzór faktury
Przepisy nie określają obligatoryjnego wzoru faktury. Przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Od 2022 r. można wystawiać faktury ustrukturyzowane według określonego schematu elektronicznego obowiązującego dla wszystkich.
Autor
Sylwia Kuc