1 kwietnia 2022 został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Zaprojektowane zmiany w ustawie:
-
Przedstawiono nowy podział grup zawodowych według kwalifikacji wymaganych na danym stanowisku pracy.
-
Określono nowe wysokości współczynników pracy zgodne z Trójstronnym Zespołem do Spraw Ochrony Zdrowia z 5 listopada 2021 roku.
-
Przedstawiono powiązanie określonych w porozumieniu lub zarządzeniu zasad wynagrodzenia pracowników innych niż pracownicy działalności podstawowej ze średnim wzrostem wynagrodzeń w podmiocie medycznym. Dodatkowo w projektowanych zmianach nałożono obowiązek przekazywania do OIP (Okręgowy Inspektorat Pracy) informacji o procedurze realizacji tego obowiązku.
-
Dodono nowy obowiązek podmiotów leczniczych, określenia w umowie o pracę każdemu pracownikowi informacji o grupie zawodowej w związku z kwalifikacjami na danym stanowisku.
Zmiany w wynagrodzeniach obejmą m.in.:
- lekarzy,
- pielęgniarki,
- ratowników medycznych,
- diagnostów,
- fizjoterapeutów,
- farmaceutów,
- opiekunów medycznych.
Najniższe wynagrodzenia od 1 lipca 2022 roku
Dla każdej grupy zawodowej pracującej w sektorze ochrony zdrowia ustanowiono nowe współczynniki, na mocy których zostaną obliczone wysokości płacy podstawowej. Ustawowe minimum to iloczyn wskaźnika przypisanego do danej grupy zawodowej oraz kwoty bazowej. 9 lutego GUS podał do wiadomości publicznej, że średnie wynagrodzenie za rok 2021 wyniosło 5 662,53 zł. Taką kwotę przyjęto również jako bazową:
Najniższe wynagrodzenie = kwota bazowa x wskaźnik przypisany do danej grupy zawodowej
Przykłady:
- lekarze i lekarze dentyści ze specjalizacją: 1,45 x 5 662,53 = 8 210, 67 złotych brutto,
- lekarze i lekarze dentyści bez specjalziacji: 1,19 x 5 662,53 = 6 738,41 złotych brutto,
- farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, psychologowie kliniczni z dyplomem magisterskim i specjalizacją, piegniarki z dyplomem magistra pielęgniarstwa albo położne z tytułem magistra i wymaganą specjalizacją: 1,29 x 5 662,53 = 7 304,66 złotych brutto,
- farmaceuci, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, psychologowie, technicy elektroradiologii, pielęgniarki, położne z dyplomem magisterskim, pięlgniarki i położne z wyższym wykształceniem I stopnia i specjalizacją albo pielegniarki i położne ze średnim wykształceniem i specjalizacją: 1,02 x 5 662,53 = 5 775,78 złotych brutto.
Autor
Sylwia Kuc