Wiceminister finansów Artur Soboń ogłosił możliwość zmiany formy opodatkowania w trakcie roku. Ale czy jest to one way ticket? Zmiana obecnej formy opodatkowania możliwa jest tylko na zasadach ogólnych. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że de facto nie każda forma opodatkowania w tym przypadku wejdzie w grę.
Podatnicy, którzy obecnie rozliczają się na zasadach ryczałtowych, będą mieli możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów:
I wariant
Zmiana formy opodatkowania będzie możliwa pomiędzy 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku. Oznacza to, że pierwszą połowę roku 2022 podatnik rozlicza w formie ryczałtu, a drugą połowę bieżącego roku na zasadach ogólnych, korzystając z:
- kwoty wolnej: 30 000,00 zł,
- I progu podatkowego: 120 000,00 zł,
- stawki podatku PIT: 12%.
II wariant
Zmiana formy opodatkowania dla całego roku 2022 roku będzie możliwa do 30 kwietnia 2023 roku. Skala podatkowa po zmianach dla wielu podatników staje się bardziej korzystna. Podatnicy do samego końca mogą nie wiedzieć, jaką formę opodatkowania wybrać. Wariant II zakłada możliwość wnikliwszego przeanalizowania wszelkich plusów i minusów dla danej formy opodatkowania i spokojnego zastanowienia się aż do 30 kwietnia 2023 r.
Należy zwrócić uwagę, że przy rozliczeniu na ryczałcie podatnik opodatkowuje tylko przychody, natomiast na skali podatkowej opodatkowany jest to dochód.
W obecnym stanie prawnym istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania, aczkolwiek należy spełnić jeden warunek, który jest bardzo prosty do zrealizowania. Wystarczy utracić prawo do ryczałtu poprzez rozpoczęcie działalności w zakresie sprzedaży produktów czy świadczenia usług wyłączonych z takiej formy opodatkowania.
Podatek liniowy
Zmiana formy opodatkowania z podatku liniowego na zasady ogólne będzie natomiast możliwa tylko po zakończeniu roku do 30 kwietnia 2023 roku.
Kierunki zmian form opodatkowania w 2022 roku
Podatek liniowy ⇒ Skala podatkowa
Ryczałt ⇒ Skala podatkowa
Skala podatkowa ⇒ Brak możliwości zmiany na ryczałt lub podatek liniowy
Autor
Sylwia Kuc